Hodnotit / sdílet na:

Ovariální cysty

Ovariální cysty jsou dutiny různé velikosti naplněné tekutinou a umístěné pod povrchovou blánou vaječníků (vzácně uvnitř nebo na stopce). Jakýkoliv uzlík na vaječníku, který je větší než 2 centimetry, je označován za vaječníkovou cystu. Cysta může být malinká jako hrášek, velká až jako pomeranč. Cysty na vaječníku mívají ženy různého věku, častěji se vyskytují u žen, které kouří.

U mírných forem se nemusí objevit žádné poruchy menstruace a ženy mohou i normálně ovulovat. Spontánní otěhotnění se však zpravidla hned nedaří.

U středních forem jsou přítomny menstruační nepravidelnosti, jako je zkrácená menstruace, mírnější průběh nebo menstruace chybí úplně. Vyskytují se tak poruchy ovulace, otěhotnění se stává velmi problematickým, tyto ženy jsou více ohroženy rizikem potratů.

Ovariální cysty se často vyskytují i v průběhu těhotenství.

I když benigní ovariální cysty během těhotenství představují minimální ohrožení, neměly by být ignorovány. Jsou často odpovědné za komplikace v těhotenství, včetně potratů. Vždy je tedy nutné dbát doporučení lékaře, aby nedošlo během těhotenství k náhlému protržení cysty a ohrožení průběhu těhotenství.

Maligní ovariální cysty naopak představují vážné ohrožení. Je tedy velmi důležité, správně určit skutečnou povahu cysty.

Typy ovariálních cyst na vaječnících:


  • Folikulární cysty - nejčastější typ ovariální cysty. Každý měsíc dochází u žen v produktivním věku k uvolnění vajíčka z vaječníků. Vejce je tvořeno z váčku (folikul), který obsahuje tekutinu chránící rostoucí vejce a díky němuž může vajíčko dozrát. Po uvolnění vajíčka folikul praskne. V některých případech se folikul vaječníku nevyvíjí dokonale, neuvolní své tekutiny nebo neuvolní vajíčko. Váček s tekutinou se tak zvětší, vzniká folikulární cysta vaječníku. Za normálních okolností tato cysta zanikne sama (bez léčby) během několika týdnů.
  • Luteální cysty (cysty žlutého tělíska) - méně časté cysty. Struktury vzniklé z folikulu po uvolnění vajíčka, které se po ovulaci a uvolnění vajíčka přemění ve žluté tělísko, které nezanikne. Tento typ cysty může samovolně zmizet během několika měsíců, při prasknutí se může objevit náhlá bolest a vnitřní krvácení.
  • Dermoidální cysta - obsahuje zlomky kůže, kostí, zubů a chrupavek nebo chlupů a vzniká pravděpodobně s embryonální tkáně. Může se šroubovitě točit, prasknout a krvácet. Proto musí být chirurgicky odstraněna.
  • Polycystóza (Stein-Leventhal syndrom) - výskyt četných cyst (min. 10) na vaječnících. Je vyvolán zvětšením folikulů obsahujících vajíčka.




dětský bazárek