Hodnotit / sdílet na:

Vícečetné těhotenství

V poslední době vícečetných těhotenství stále přibývá. Je to dáno hlavně tím, že mnoho páru posouvá založení rodiny až za hranici dosažení 30 let, kdy jsou vyhlídky na přirozené oplodnění nižší. Stále častěji tak dochází k umělému oplodnění pomocí reprodukční medicíny. V těchto případech je do dělohy budoucí matky vloženo více oplodněných vajíček najednou, pravděpodobnost vícečetného těhotenství se tak zvyšuje.

Organismus těhotné ženy je zatěžován podle počtu plodů dvojnásobně nebo vícenásobně. Každé vícečetné těhotenství je tak považováno za rizikové, přináší s sebou větší nebezpečí těhotenských problémů, např. těžší formy těhotenské nevolnosti, krvácení, preeklampsii, cukrovku, poruchu růstu jednoho či obou plodů, hrozící potrat, předčasný porod, atd. Z těchto důvodů je velmi důležité včasné rozpoznání vícečetného těhotenství, jelikož vyžaduje zvýšený lékařský dohled, obzvlášť jde-li o těhotenství jednovaječné.

Mnohým maminkám může připadat zvýšená lékařská péče zbytečná, ale jakékoliv nedodržení lékařských doporučení se může šeredně vymstít. Žena, která očekává narození dvojčat, přibere běžně kolem 20 kg, mnohdy i více. Z toho samotná dvojčátka před porodem váží dohromady cca 5-6 kg, více než 1 kg váží placenta a asi 1 kg plodová voda. Dochází tak k vysoké únavě a vyčerpání celého organismu a určitý klidový režim je rozhodně na místě.

U vícečetného těhotenství je pro zdárný vývoj plodů celý organismus budoucí rodičky vystaven vysoké fyzické zátěži. Ke konci druhého a po celý třetí trimestr jsou velké nároky hlavně na dělohu, srdce s celým oběhovým systémem, plíce, ledviny, játra a hormony tvořící orgány. I z těchto důvodů by měla těhotná žena respektovat doporučení lékaře a nejpozději od 20. týdne těhotenství zůstat v pracovní neschopnosti, i když nepociťuje žádné abnormální potíže.





dětský bazárek