Hodnotit / sdílet na:

Hamiltonův hmat

V konečném stádiu těhotenství, většinou při první kontrole po termínu porodu, se často provádí tzv. Hamiltonův hmat. Jde o lékařský úkon, jehož cílem je vyvolání porodních kontrakcí pomocí uvolnění dolní části plodových obalů naléhajících na pánevní vchod. Podmínkou pro jeho provedení je prostupné děložní hrdlo.

I když tento hmat dokáže často nahradit prostředky pro umělé vyvolání porodu, ne každé ženě zabere. Záleží vždy na tom, do jaké míry je organismus ženy připraven k porodu. Zákrok je maminkám bohužel dost nepříjemný. Hmat se nesmí provádět v případech, kdy nejsou splněny podmínky pro spontánní porod.

Lékař se při vaginálním vyšetření, pokud je hrdlo alespoň na prst otevřené, pokusí zavést prst jedné ruky co nejhlouběji do vagíny. Druhou rukou tlačí na břišní stěnu a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne vak blan od děložní stěny. Následně by mělo dojít k vyplavení endogenních prostaglandinů z dolního segmentu. Ty mají pozitivní vliv na rozvoj děložní činnosti, která vede k vypuzení plodu.




Dětská výživa