Hodnotit / sdílet na:

Ultrazvuk ledvin

Mezi nejdostupnější vyšetření ledvin a močového měchýře patří ultrazvuk (sonografie). Je schopný zobrazit tvar a velikost ledviny, strukturu ledvinné kůry a dřeně, zachytí rozšířenou ledvinnou pánvičku a ledvinné kameny větší než 4-5 mm, dovolí zhodnotit hrubé změny stěny měchýře nebo množství moči zbývající v měchýři po vymočení a velikost prostaty - pouze orientačně.

Úroveň ledvinové funkce však pomocí ultrazvuku odhadnout nelze.

Ultrazvuk se používá také při vyhledávání cyst a ledvinných nádorů.

Ultrazvukové vyšetření je založené na vysílání a přijímání zvuků o frekvencích, které lidské ucho neslyší. Řez vyšetřovanou částí těla se zobrazí na monitoru.

V případě dopplerovského ultrazvuku se barevně zobrazí i tok krve a prokrvení ledviny. Zkušený lékař tak může zhodnotit ledvinné tepny a žíly, ale pouze nalačno u spolupracujícího, neobézního nemocného.

Nutnost hospitalizace a speciální příprava pro ultrazvukové vyšetření není nutná. Doba vyšetření je cca 10 minut. Výsledek je znám ihned po vyšetření, pacient může po vyšetření provádět všechny činnosti jako před vyšetřením.

Ultrazvuk je vhodnější provádět nalačno, protože strava a plynatost zhoršují přehlednost břišní dutiny. Vyšetření se provádí vleže. V průběhu vyšetření může lékař pacienta požádat, aby se otočil na bok nebo na záda.

Na vyšetřovanou oblast i na sondu ultrazvuku nanese lékař malé množství gelu. Poté krouživými pohyby přejíždí sondou ultrazvuku po vyšetřované oblasti a na monitoru se zobrazí řezy ledvinou. Pokud je močový měchýř naplněný močí, dobře se zobrazí a lékař jej také vyšetří společně s ledvinami.Výživa a vitamíny

dětský bazárek