Hodnotit / sdílet na:

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

Roup dětský patří mezi nejčastěji se vyskytující střevní parazity v lidském organismu, je rozšířen po celém světě. Patří do řádu Spirurida, onemocnění vyvolané tímto střevním parazitem se odborně nazývá enterobióza. Roup dětský je tenký bílý červ, který žije v tenkém a tlustém střevě. Samec dosahuje délky 6 - 10 mm, samice je větší, cca 12 - 20 mm.

Roupem se nakazíme, pokud sníme jeho vajíčka. Ve stolici se objevují nejen oplozená vajíčka, ale i dospělí roupy. Onemocnění roupy je nepříjemné, ale ve velké většině případů není nebezpečné.

Roup dětský se nejčastěji vyskytuje u dětí. Ty se snadno nakazí v dětském kolektivu (školy, školky), kde si mnohdy zapomenou umýt ruce a přenos vajíček má tak volnou cestu. Vajíčka mohou po jiném dítěti ulpět i na hračkách a pak stačí, aby si dítě ve školce hrálo s infikovanou hračkou, kterou v zápalu hry strčí do pusy, ocucá si palec, nebo neumyje ruce před jídlem a je nakaženo.

Larvy se mohou nacházet i na pokožce, pod nehty, v ručnících, ložním prádle, na šatech, ale také v prachu.

Nakazit se mohou i dospělí. Pro nakažené ženy představuje tento parazit riziko neplodnosti.

Samičky roupa dětského navečer vylézají z rekta a do záhybů řitního otvoru kladou až 12 tisíc oplozených vajíček. Oplozená vajíčka způsobují nepříjemný pocit svědění, pálení uvnitř a kolem řitního otvoru, zvláště v noci. Larvy střevních parazitů se následně vrací řitním otvorem dovnitř, vyvinou se ve dvanáctníku a odtud se dostávají do střev.

Tím, jak se dítě škrábe, mohou na konečcích prstů ulpět oplozená vajíčka. Vajíčka jsou velmi lehká a mohou být roznášena dokonce prouděním vzduchu a mouchami.

Nákaza se projevuje:


  • únavou
  • bolestmi břicha
  • nevolností
  • průjmy, častou potřebou se vyprázdnit
  • hubnutím
  • podrážděností
  • neschopností se soustředit
  • svěděním
  • pálením
  • poruchami spánku
  • bolestmi hlavy
  • kopřivkami

U postiženého se samozřejmě nemusí projevit všechny příznaky najednou. Dvě třetiny z obětí infikovaných střevními parazity o své nákaze nevědí, protože často kromě příznaků, jako jsou neklid, podrážděnost a únava, jiné příznaky nepociťují.

Účinnou prevencí před parazity je dodržování osobní hygieny a čistota.

Komplikací způsobenou touto infekcí může být chronický zánět slepého střeva, u děvčat pak sekundární infekce pochvy.

Pokud objevíte u dítěte roupy, jděte s ním k lékaři. Nemusíte mít žádný stud, neboť roupy jsou v dětských kolektivech onemocněním velmi častým a rozhodně jimi netrpí výhradně osoby se špatnými hygienickými návyky.

Lékař vám předepíše léky (nejspíš celé rodině), u nichž je naprosto nutné dodržet, vzhledem k vývojovým cyklům roupa, interval podávání. Také vám nařídí vynechat z jídelníčku sladkosti, které roupům velmi svědčí.

Jako doplňkovou léčbu lze použít česnekové tablety nebo bylinné antiparazitické kapky, čaje a homeopatika. Konečník je dobré mazat lékařskou vazelínou, znesnadní se tak kladení dalších vajíček.

Během léčby je nutné dodržovat přísné hygienické návyky (mytí rukou po toaletě, stříhání a čištění nehtů, pravidelné sprchování, výměna spodního a ložního prádla).

Jelikož jsou vajíčka citlivá na teplotu, je praní při vyšší teplotě jejich účinným zabijákem. Ve vlhkém prostředí přežívají několik dní, ale v suchém prostředí naopak.