Hodnotit / sdílet na:

05.11.2009: ČTVRTEK, UŽ VÁŽÍME 1 580 gramů

obrázek deník
Včera večer, když jsem Martínka vyzvedávala od rodičů, vypadal dost unaveně, očička se mu leskla, dokonce si doma vzal bez odmlouvání i dětské vitamíny. Ráno už mu bylo lépe, s chutí vstal a chystal se do školky.

Vzhledem k tomu, že jsem musela jet do nemocnice na velký ultrazvuk, kterým se zjistí, zda je malá v pořádku a její velikost odpovídá danému týdnu, odvedla jsem prcka do školky. Bylo mi jasné, že by mu víc prospělo, kdyby zůstal pár dnů doma, aby posílil organismus, ale neměla jsem hlídání a vzít ho do nemocnice by bylo ještě horší.

Vše proběhlo tentokrát docela rychle, čekárna byla sice narvaná, ale šlo to jak na běžícím páse. S ultrazvukem našeho miminka byla paní doktorka spokojená, velikost prý odpovídá týdnu těhotenství, váží okolo 1580 gramů. V bříšku je krásně položená, placenta je taky tam, kde má být, tak co víc si ještě přát....

Z ordinace jsem odcházela úplně nadšená, přišlo mi to jako zázrak, že z tak malé zárodečné buňky vyroste tak velký tvoreček. V takové chvíli člověk zapomene na všechny těhotenské nesnáze, radost je dokáže úplně zapudit. Hned jsem zavolala Markovi a rozeslala sms na všechny strany, aby věděli, že je vše v pořádku.

Cestou ze školky jsme si s Martínkem opakovali novou říkanku a horlivě mi popisoval dnešní výrobu zvířátek z kaštanů. Jako zázrakem ležel před námi v trávě zapomenutý kaštan. Martínek ho radostně uchopil a šup s ním do kapsy u bundy. Má jich doma sice plnou krabici, ale nepohrdne žádným. Používá je jako suroviny při vaření nebo jimi krmí zvířátka. U babičky z nich staví pro zvířátka ohrádky a dokonce napodobuje babičku a zasouvá si několik kaštanů před spaním pod polštář.

Kaštany mají odebírat špatnou energii, proto se musí asi po 4-6 týdnech vyhodit. Dokonce jsem četla, že naše prababičky jim připisovaly nejen ochranné, ale i léčivé schopnosti. Když někdo trpěl revmatismem, tak se mu prý ulevilo, když držel a mnul kaštany v ruce. Dnes se prodávají už hotové masti z plodů a květů kaštanů. Nedávno jsme ji koupili i Markově babičce a moc si ji pochvaluje.

Můj otec si kupuje v obchoďáku takové ty jedlé kaštany, které obsahují mimo jiné hořčík a vápník, takže prospívají srdci. Jsou sice dost drahé, ale vždy se mu s nimi vybaví vzpomínky na první rande. Maminku tenkrát dychtivě očekával s kornoutem teplých kaštanů. Ona mu nechtěla kazit radost, tak je i přes odpor snědla a bylo jí po nich děsně zle. Taťuldovi to řekla až po mnoha letech, láska holt i hory přenáší.

Odpoledne přijel Marek, společně s malým pozorovali naši princezničku, jak spokojeně plave v bříšku. Ozývá se už stále častěji, vytváří na povrchu břicha různé tvary, od prvohor až po třetihory. Vypadá to děsně legračně, malý vždy přitiskne ouško nebo obě ručičky na moje bříško a rozmlouvá se svou malou sestřičkou. Moc se na ni těší, snad mu to nějakou chvíli vydržííííí!

Související odkazy:
Vliv slunečních znamení na naše zdraví a možné negativní ovlivnění funkcí jednotlivých orgánů
Těhotenství týden po týdnu:
Popis těhotenství 31. týden

obrázek deník