Hodnotit / sdílet na:

Porod – první příznaky porodu

Novorozenec

Nebojte se, čas kdy se miminko "rozhodne" přijít na svět valná většina žen (i prvorodiček) včas pozná. Nemusíte mít tedy obavy, že zrovna vy propásnete ten správný okamžik a nedorazíte do porodnice včas.

Přesný termín porodu se nedá předem naplánovat, pouze malé % dětí se rodí v plánovaném čase. Některé děti se narodí klidně 14 dní před očekávaným termínem, jiným se naopak ven nechce a 10 dní se přenáší. Toto časové rozpětí je v normě, není to nic mimořádného.

Skutečný den, kdy začne porod, je zřejmě vyvolán hormony, které produkuje vaše dítě a na jejich základě se chce vaše tělo plodu zbavit, vypudit jej ven.

Kdy je ta správná doba vydat se do porodnice?


Měla byste dát na vlastní intuici a nebát se předem řečí, že jste přijela příliš brzy. Pokud vám vaše pocity budou napovídat, že už nastal čas, jeďte klidně, i když ještě neodtekla plodová voda a pravidelné stahy jsou zatím po hodině a ne každých pět minut. Jde přeci o váš vnitřní klid a i když bude cesta do porodnice zbytečná, alespoň zjistíte jaká je obsazenost porodnice a získáte tím drahocenný čas obvolat jiné porodnice v okolí, pokud ta vaše má právě plno.

Pravidelné kontrakce


První kontrakce začínají pomalu, necítíte tolik bolest, ale spíš pnutí, které vystřeluje z břicha do zad a do nohou a po chvíli zase ustane. Pokud se tato bolest (kontrakce) opakuje v pravidelných intervalech, začněte sledovat hodiny. Pakliže se kontrakce opakují asi v desetiminutových intervalech, začněte měřit i délku jejich trvání. Pokud trvají asi minutu, připravte si tašku do porodnice a sežeňte někoho, kdo vás tam odveze. Porod se již blíží.

Odtok plodové vody


Nemusíte mít strach, prasknutí plodového vaku a odtok plodové vody nebolí, často k tomu dochází i v klidu, nejvíce v noci. Plodová voda nemusí vůbec odtéct najednou. Mnohdy uniká zpočátku jen po kapkách, má svůj specifický nasládlý pach. Pokud chcete mít jistotu, že se jedná opravdu o únik plodové vody a nechcete se spoléhat pouze na svůj čich, kupte si předem v lékárně lakmusové papírky, které plodová voda zabarví modře.

Odtok plodové vody je dalším signálem, že nastal čas, vydat se do porodnice. Zde vás lékař i při malém úniku plodové vody vyšetří a zjistí, zda nehrozí dítěti infekce a zda není tedy nutné urychlit stahy - samotný porod.

Slabé krvácení


Ke krvácení z pochvy před samotným porodem většinou nedochází. I slabé krvácení je však důvodem konzultovat tuto situaci ihned s lékařem. V případě, že krvácení nabírá na síle, nečekejte na nic a nechte se ihned odvést do porodnice. Není to častý jev, ale o to nebezpečnější, neboť se předčasně odlučuje placenta, a život vašeho dítěte je v ohrožení.


Novorozenec
dětský bazárek