Hodnotit / sdílet na:

Těhotenský test

Těhotenský test je test na měření hladiny těhotenského hormonu hCG (choriogonadotropinu), který je obsažen v moči těhotné ženy. Tento test je možné zakoupit i v lékárně.

Těhotenský test

Spolehlivé výsledky lze naměřit nejdříve až v době plánovaného počátku další menstruace po domnělém oplodnění, jelikož produkce tohoto hormonu začíná až po úplném zahnízdění embrya v děložní sliznici, což probíhá zhruba v 6.-8. dni po oplodnění.

Těhotenský test využívají jednak ženy, které se obávají nechtěného těhotenství, ale i ženy, kterým biologické hodiny již bijí na poplach a toužebně očekávané těhotenství stále nepřichází.

Na trhu jsou k dostání různé typy těhotenských testů, které se od sebe liší jednak cenově, rychlostí, ale i způsobem manipulace, spolehlivostí a obdobím použitelnosti.

Při zpožděné menstruaci


  • Testovací proužek, který do 3 minut prozradí více (cca 35,- Kč).
  • Složitější test, tzv. testovací kazeta, při kterém musíte nabrat kapátkem moč a umístit ji do určeného otvoru v kazetě. Pracnější, ale velice citlivý těhotenský test (cca 60,- Kč).

Pokud máte obavy


  • Rychlý test, tzv. pero, který stačí ponořit během močení do proudu moči, výsledek je do minuty (cca 85,- Kč).
  • Pohodlný kvalitní test na bázi výsuvné testovací tyčinky, snadná manipulace i mimo domov (cca 65,- Kč).

Když se nemůžete dočkat


  • Levný test, který neslibuje žádnou jistotu, testovací proužek se používá tři dny před předpokládaným termínem menstruace (cca 29,- Kč).
  • Komfortní a velice spolehlivý test s tyčinkou, která se ponoří do nádoby s močí dva dny před očekávanou menstruací (cca 85,- Kč).
  • 2 v 1 náročnější, ale cenově příznivý test, který se používá v den očekávané menstruace, pracuje na bázi testovacích proužků (cca 36,- Kč).

Při plánovaném těhotenství


  • Složitější, ale okamžitý test založený na ponoření testovacího proužku do nádobky s močí, výsledek je asi za 5 vteřin. Balení obsahuje 2 testovací proužky (cca 48,- Kč).

Úplnou jistotu však získáte až u lékaře, protože například ženám, které podstupují umělé oplodnění, je tento hormon hCG aplikována právě v rámci jejich léčby. Domácí test vám také nezjistí, zda nejde o mimoděložní těhotenství a i některá onemocnění, která způsobují opožděnou menstruaci, např. vaječníkové cysty, mají vliv na produkci hormonu hCG. Tedy jak je vidět, na těhotenský test raději stoprocentně nespoléhejte, pokud se však již pro jeho využití rozhodnete, vyčkejte několik dní, neboť v případě těhotenství roste hladina hormonu hCG každým dnem.


Těhotenský test