Hodnotit / sdílet na:

Ametyst

Ametyst je svou fialovou barvou nejoblíbenější polodrahokam, jde o odrůdu krystalového křemene. Jeho nedostatkem však je, že na slunečním světle obvykle ztrácí na barvě. Název má původ v řeckém methy (medovina), která byla tehdy oblíbeným opojným nápojem. Slovo amethy můžete tedy přeložit jako neopojný, neboť staří Řekové věřili v jeho protiomamnou moc. Kámen byl často nošen jako amulet, neboť jej filozof Aristoteles doporučoval jako účinný prostředek proti opilosti. Později platil rovněž jako kámen zdrženlivosti a cudnosti.

Ametyst je především kámen duchovní čistoty a meditace, již ve středověku byl velmi oblíben církevními hodnostáři. Je také symbolem proměny, reprezentuje proces alchymie, osvětluje denní vize a noční sny. Otvírá myšlenkový svět tvořivé inspiraci a intuici, probouzí bdělost vyšší mysli, zesiluje vyšší duševní schopnosti. Dokáže člověka nabíjet energií, omezuje účinky radioaktivního ozáření.

Barva - od jemně fialové po purpurovou. Některé ametysty jsou průhledné, jiné jen průsvitné, či neprůsvitné.

Čakra - temene a podle potřeby i všech ostatních čaker.

Ametyst je také kámen očisty, potírá hněv, strach, veškeré negativní vlastnosti a sklony, které nás zatěžují a naopak v nás probouzí dobrotu, lásku a moudrost. Ovlivňuje poruchy způsobené duševním vypětím, stresem a nezpracovanými negativními zážitky, které zůstaly hluboko v podvědomí. Mírní žal, přináší útěchu a klidný hluboký spánek. Působí především proti bolestem všeho druhu v oblasti fyzické, citové i duševní.

Astrologie - podle Babyloňanů patří ametyst do znamení Skopce, podle starověkých Řeků do Kozoroha a podle jiných pramenů i do znamení Ryb, Střelce a Panny.

Léčivé vlastnosti:


  • působí proti bolestem hlavy, migréně a nespavosti
  • zmírňuje neurózy všeho druhu (např. hysterii, halucinace)
  • posiluje imunitní systém
  • harmonizuje všechny orgány, mírní bolest
  • pomáhá při odbourávání závislosti na alkoholu, drogách a medikamentech
  • zvyšuje nízký krevní tlak
  • posiluje krevní oběh
  • pomáhá při cukrovce
  • tiší záchvaty vzteku u dětí
  • léčí nemoci krve

Nejznámější je použití ametystu při bolestech hlavy a migréně, kdy přikládáme kámen na čakru třetího oka nebo jím masírujeme čelo, zátylek, spánky, podle toho, kde je bolest nejsilnější.

Ametystová voda při zevním použití léčí pokožku (vyrážky, vředovitost), při vnitřním užití čistí cévy, posiluje funkci slinivky břišní a látkovou výměnu.

Očista - před každým použitím očistíme vlažnou proudící vodou nebo v misce s vodou společně s křišťálem. Jelikož ametyst z určitých nalezišť (např. brazilských) bledne, ztrácí na slunci barvu, nabíjíme jej raději z dosahu přímého slunce, tj. ve stínu.