Hodnotit / sdílet na:

Safír

Safír je po diamantu druhý nejtvrdší kámen na světě. Již odedávna mu byly připisovány mimořádné vlastnosti. Věřilo se, že majiteli dodávají sílu, velkou ochrannou moc a přinášejí nesmrtelnost. Ve středověku představoval safír nejvyšší duchovní hodnoty, připisovala se mu moc očistit srdce a duši od hříchů, posílit víru. Od 6. století zdobí tmavomodrý safír prsteny kardinálů a vysoce postavených církevních hodnostářů. Nádherné modré safíry mimořádných rozměrů zdobí naši Svatováclavskou korunu.

Safíry se většinou brousí do tvaru oválů. Šperky se safírem jsou velmi oblíbeným dárkem nejen pro svou modrou barvu, ale také proto, že safír je tradičním kamenem symbolizující věrnost (často se zasazuje do snubních prstenů), zdravý rozum a sympatie.

Safír nám přináší moudrost pramenící z citového klidu a vyrovnanosti, očišťuje, oduševňuje, léčí. Pokud se s ním dokážeme dostat do souladu, dosáhneme svých ušlechtilých cílů snadněji a bezpečněji.

Barva - není celoplošně jednotná, což činí kámen ještě zajímavějším. Safír se vyskytuje v různých odstínech modré barvy (nejoblíbenější), bývá ale i bezbarvý nebo je zbarven do zelena, fialova, žluta či oranžova. Nejvýše je ceněna jasně sytě modrá barva, stálá v různých druzích osvětlení. Z dalších barevných variací jsou velmi ceněny safíry v lososové barvě a růžové safíry. Zelené nejsou příliš oblíbeny pro málo atraktivní vojenský odstín.

Čakra - světle modré odstíny (hrdlo). V čakře hrdla je centrum čistoty, myšlenky se konkretizují v řeč, naše mysl se propojuje s pocity. Je to místo mezi srdcem a mozkem, které je zapotřebí uvolnit pro průchod pozitivní energie, neboť zde často vznikají blokády z nesouladu citu a rozumu. Safír barvy sytě modré (indigo) patří stejně jako hvězdnatý (asterický) safír pod čakru třetího oka (čelo). Má schopnost v nás probudit intuitivní vjemy. Jiné barevné odrůdy podle barev odpovídajících čaker nebo dle potřeby.

Astrologie - podle Byzantinců patří do znamení Vodnáře, podle starověkých Řeků do Střelce a podle středověkých astrologů do znamení Kozoroha.

Síla safíru spočívá v tom, že z nich vyzařuje čistota, kterou vnáší do naší mysli, našeho konání i naší řeči. Pomáhají oddělit pravdu od iluzí. V oblasti psychické nás safír vede ke koncentraci, zdrženlivosti a zdravému rozumu, brzdí nedočkavost, hněv. Pomáhá zaplašit nežádoucí myšlenky a uchovat si tak stálý vnitřní klid.

Léčivé vlastnosti:


 • snižuje teploty
 • detoxikuje organismus od jedovatých látek
 • čistí krev
 • posiluje cévy
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • tiší bolesti
 • zastavuje nebo mírní krvácení
 • zmírňuje astma
 • pomáhá při zadrhávání řeči (hlavně u dětí)
 • tiší závratě, bolesti hlavy, dásní, uší, vedlejších čelních a nosních dutin
 • pomáhá při křečích
 • pomáhá při vředových a nádorových chorobách
 • působí proti nadměrnému pocení
 • odstraňuje nespavost (zklidňuje mysl) a stres
 • pomáhá při ischiasu

Hvězdnatý (asterický) safír - má stejné vlastnosti jako modrý safír, je však průraznější, proto jej používáme až při silných bolestech nebo při nemocech v pokročilém stádiu. Pomáhá i při revmatické horečce, onemocněních kostní dřeně, zánětech, ochrnutí, Parkinsonově chorobě.

Padparadža (safír oranžové barvy) - podporuje funkci mízní soustavy. Pomáhá nám v postupné přeměně negativních charakterových vlastností v pozitivní. Kámen přikládáme na pupeční čakru.

Safír přikládáme na čakru hrdla a třetího oka, během dne jej můžeme nosit jako šperk. Masáž oblázkem můžeme využít na jakékoliv oblasti, kde nás cokoliv bolí, ale i při vředech, zhoubných nádorových onemocněních, atd.

Na lačný žaludek pijeme několik doušků pramenité vody, do níž jsme přes noc vložili safírový oblázek. Safírová voda nám pomáhá zbavit se jedovatých zplodin, pročistit ledviny, žlučník, snížit krevní tlak. Vodou můžeme potírat i nečistou pleť nebo si z ní připravit lázeň pro posílení nehtů a proti vypadávání vlasů.

Očista - před každým použitím několik minut pod tekoucí vlažnou vodou. Kámen nabíjíme jen krátce na denním světle, neboť je citlivý na prudké sluneční světlo. Prospívá mu položení na křišťálovou dózu nebo ho pokládáme v blízkosti horského křišťálu.

dětský bazárek