Hodnotit / sdílet na:

Zmrazení embryí (kryokonzervace)

Zmrazování embryí (kryokonzervace) je metoda pro uchování embryí. Tato metoda není hrazena zdravotními pojišťovnami, proto je dobré zvážit, kdy je tento postup opravdu nevyhnutelný.

Pří zmrazování i skladování embryí se používá speciální postup, jenž zajišťuje ochranu zárodků před poškozením, a tak jsou zachována embrya pro pozdější přenos do dělohy matky.

Tento postup se využívá tehdy, pokud je z nějakých důvodů přenos embryí do dělohy nutné dočasně odložit nebo se tím zabraňuje vícečetnému těhotenství, případně se takto uchovávají embrya pro další opakovaný přenos.

Úspěšnost u přenosu čerstvých embryí bývá vyšší než u zmrazených, ale tento výsledek je dosažen také tím, že nejkvalitnější embrya jsou využita již k prvnímu přenosu.

Embrya jsou po odebrání umístěna do speciálních kontejnerů uložených v tekutém dusíku při teplotě (- 196 stupňů Celsia). Jsou uchovávána po skupinkách dvou až čtyř kusů, a to ve speciálním roztoku, který brání jejich poškození během procesu zmrazování.

Zárodky jsou chráněny před krystalky ledu, které by buňky poškodily. Přestože je tedy tato metoda zmrazení velice šetrná vůči buňkám, ne všechna embrya přežívají.

Po rozmrazení je možno využít přibližně 60-80% původně zamrazených embryí.

K rozmrazení dochází tak, že se kontejner s embryi zahřívá pomalu na pokojovou teplotu a dochází k odstranění ochranné látky. Poté jsou embrya přenesena do kultivačních boxů.

Následuje přenesení těch nejlepších, nejlépe se vyvíjejících embryí do dělohy.

Pokud jsou zmražena kvalitní embrya, nemusí i několikaletá kryokonzervace snižovat jejich kvalitu a vývojový potenciál.

Zmrazení embryí je velkým přínosem pro ženy i s pohledu opakované hormonální stimulace, která tímto odpadá, neboť při dalším přenosu do dělohy již není nutný další odběr vajíček.