Hodnotit / sdílet na:

Plodová voda

Plodová voda je čirá tekutina, která někdy bývá v termínu porodu mírně mléčně zkalená. Je tvořena z 99% vodou, obsahuje 0,3% glukózy, stejné množství bílkoviny, 0,7% močoviny, dále kreatinin a minerální látky. Je v ní epitel odloupaný z povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga. Plodová voda se během těhotenství stále obměňuje, zvládne se vyměnit za 24h. Za celé těhotenství těhotná žena vyprodukuje zhruba 849 litrů této tekutiny.

V raném těhotenství tvoří plodovou vodu výhradně amniový jednovrstevný epitel, od 12. týdne do ní přechází i moč plodu. Pravděpodobně se tvoří i prosakováním z pupečníku. Od 5. měsíce plod prokazatelně plodovou vodu polyká. Obměna plodové vody je velmi rychlá, koncem těhotenství se jí za 1 hodinu vymění asi 50%.

V termínu porodu je plodové vody 600 až 700 ml, při přenášení těhotenství jí ubývá. Plodové vody relativně ubývá od 4. měsíce gravidity, kdy jí bylo v poměru k objemu plodu nejvíce, takže plod měl v plodovém vejci daleko volnější prostor k pohybům než později.

Plodová voda:

  • představuje ideální ochranné prostředí pro plod
  • umožňuje jeho nerušený vývoj, jelikož působí na jeho povrch stejnoměrným tlakem
  • rovnoměrně rozepíná plodové vejce i děložní svalovinu, chrání placentu před útlakem, a zabezpečuje tak nerušenou placentární cirkulaci
  • umožňuje pohyblivost plodu
  • chrání plod před zevním traumatem
  • tvoří významnou úlohu pro látkovou výměnu plodu
  • zprostředkuje regulaci vodního hospodářství plodu i přísun minerálních látek

Odtok plodové vody


Mezi neklamný příznak, že již nastal začátek porodu, je i odtok plodové vody.

Odtékající plodová voda při porodu má také svůj nezastupitelný význam, neboť zajišťuje účelné soustředění děložní činnosti a zvlhčuje porodní cesty.

Plodový vak (blanitý vak vyplněný plodovou vodou), v němž dosud dítě plavalo praskne a z pochvy začne vytékat čirá nebo mírně zkalená tekutina. Kdykoliv se toto stane, musíte vzhledem k nebezpečí infekce co nejrychleji do nemocnice, aby nebylo ohroženo vaše dítě.

Plodová voda může začít vytékat již několik hodin před porodními bolestmi nebo až v jejich průběhu.