Hodnotit / sdílet na:

Šestinedělí - návrat do stavu před otěhotněním

Šestinedělí (puerperium) je dosti náročné období v životě ženy (matky), které začíná porodem a trvá zhruba šest týdnů. Během tohoto období se organismus ženy pozvolna navrací do stavu před otěhotněním.

V šestinedělí se hojí poranění vzniklá během porodu, rodidla a celý organismus se dostává do původního stavu a vlivem zahájení činnosti mléčné žlázy nastává laktace (kojení).

Některé změny u rodiček zůstávají navždy, podle nich lze prokázat, že u dotyčné ženy již někdy došlo k těhotenství. Jedná se například o různé kožní změny (pajizévky, strie), trhlinky na děložním hrdle apod.

Odpočinek v šestinedělí


U žen v šestinedělí se klade velký důraz na odpočinek. Brzké vstávání a vysoká zátěž po porodu, může vést k uvolnění závěsných děložních vazů, což vede ke vzniku nepravidelných poloh rodidel (obrácená děloha dozadu, výhřez dělohy, ...), k ochablosti pochvy a stěn břišních. Žena by tedy měla v každé volné chvilce co nejvíce odpočívat a šetřit se.

Očistky a hojení ran po porodu


V děloze jsou po porodu zbytky krevních sraženin, zbytky placenty a plodových obalů. Tkáně, které byly vlivem porodu potrhané, postupně odumírají. Z dělohy vytéká sekret, tekutina, která se nazývá očistky a ta všechny tyto zbytky odplavuje. Jejich vzhled se postupem šestinedělí mění. Jeden typ přechází plynule v další.

První tři dny po porodu jsou očistky krvavé. Na konci prvého týdne, krev ubývá, očistky jsou více vodnaté. Během druhého týdne po porodu v očistcích přibývá více bílých krvinek, očistky jsou špinavě žluté, hnisavé a jsou v nich stále ještě útržky tkání. Ve třetím týdnu šestinedělí se v nich objevuje hlen, dostávají šedobílou barvu. V šestém týdnu by měly očistky přestat.

Trhliny hráze, rány po nástřihu hráze a trhlinky na děložním hrdle se díky řádnému chirurgickému ošetření obvykle hojí bez komplikací.

Hygiena a péče o prsy v šestinedělí


V dutině dělohy se nevyskytují žádné bakterie, ale v pochvě ano. Proto dochází k tomu, že se zde očistky zcela běžně infikují. Do vložek zachycené očistky jsou tak vysoce infekční. Při výměně vložek je proto nutné dodržovat přísnou hygienu a vždy si řádně umýt ruce teplou vodou a mýdlem. Jen tak lze ochránit dítě i např. prsní bradavky před možnou infekcí. Vložky by se měly často měnit, a to po každém kojení a i mimo, když jsou nasáklé.

Zvýšená hygienická opatření by měla žena dodržovat po celou dobu šestinedělí. Rodidla by se hlavně zpočátku měla oplachovat po každém vymočení, stolici i kojení. Koupel není během šestinedělí vhodná, je třeba se pouze sprchovat.

Každá kojící žena by si měla pořídit kvalitní bavlněnou mateřskou podprsenku. Aby nedocházelo ke znečišťování prádla, ale i bradavek, je nutné používat do podprsenek speciální prsní vložky, které mají schopnost vsát samovolně odcházející mléko. Prsní vložky je vhodné často měnit, minimálně však po každém kojení. Před každou manipulací s prsy, je potřeba důkladně si umýt ruce, aby nedošlo k možnému přenosu infekce. Prsy by měly být denně omyty vlažnou vodou bez mýdla. Nikdy je netřete osuškou, sušení by mělo být provedeno pouhým dotykem ručníku.

Mnoho kojících žen má citlivé a popraskané bradavky, to pomůže odstranit natírání bradavek dezinfekčními prostředky a zároveň i dodržování správné techniky kojení.

Strava v šestinedělí


Na stravování kojících maminek je kladen velký důraz.

Kojící ženy by měly omezit nebo úplně vynechat:

  • černou kávu
  • černý čaj
  • těžká, kořeněná a tučná jídla
  • alkohol
  • kouření

Kojící maminky by měly konzumovat pouze vyváženou stravu bohatou na kvalitní živočišné proteiny, na vitamíny, vápník a železo. Nesmí chybět zelenina, ovoce a dostatečné množství tekutin.

Uvědomte si, že většina složek pevné i tekuté stravy kojící ženy, přechází do mateřského mléka !!!

Léky v šestinedělí


Do mateřského mléka přechází nejen pevná a tekutá strava, kterou matka zkonzumuje, ale také léky. Při kojení nesmí žena přijímat žádné léky, které nepředepsal lékař informovaný o tom, že žena kojí.

Zákaz se netýká vitamínových a potravinových přípravků určených speciálně kojícím ženám.

Cvičení v šestinedělí


Cvičení v období šestinedělí hraje velice důležitou roli. Organismus ženy se tak rychleji regeneruje.

Cvičení zabraňuje poporodním problémům, jako je:

  • bolest zad
  • únik moči
  • sestup dělohy

Cvičit můžete začít již 24 hodin po porodu. Čím dříve začnete cvičit, tím rychleji se tělo bude po porodu zotavovat a vracet do původního stavu. Zkuste si proto vyhradit každý den čas, který budete věnovat jen sobě a této činnosti. Cvičením se ochablé svalstvo posiluje a naopak přetěžované svaly se uvolňují.

Poporodní cvičení zaměřte především na posílení:

  • svalů pánevního dna, které bývají porodem poškozeny
  • svalů dolních končetin (zabránění vzniku trombózy)
  • břišních svalů (to neplatí v případě, že žena trpěla během těhotenství rozestupem přímých břišních svalů)
  • zavinování dělohy

Cvičení má nejen zdravotní a estetický efekt, ale díky vyplavování endorfinů má i psychický účinek na zlepšení nálady a zvýšení duševní pohody maminky.

Lékařská kontrola v šestinedělí


Po uplynutí šestinedělí by se měla žena dostavit ke gynekologické prohlídce, během níž lékař zkontroluje porodní poranění, stav hráze a poševních stěn, stav děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel. Mělo by dojít i k vyšetření děložního čípku a odběru stěrů na cytologické vyšetření.




dětský bazárek