Hodnotit / sdílet na:

Růstový spurt

Jde o období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu u kojence. Bývá to v období 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. V tomto období zažívá dítě během krátké doby zvýšený přírůstek a tudíž má zvýšenou potřebu příjmu potravy. U některých maminek nedochází v této vypjaté situaci, nejčastěji ze stresu, ke spuštění zadního mléka a miminko se vzteká. Tím, že zná chuť zadního mléka, chce se jím nasytit a ne se jen předním mlékem napít.

Toto období vždy trvá cca týden. Nenechte se odradit tím, že dítě často pláče, je nerudné, nevyspalé. Přikládejte děťátko co nejčastěji, hlaďte jej a snažte se ho uklidnit. Čím častěji budete miminko přikládat, tím více se vám bude mléko tvořit. Počítejte s tím, že bude sát mnohem delší dobu, aby se propracovalo až k zadnímu mléku.

Z důvodu častého přikládání k prsu a pití pouze předního sladkého mléka se mohou přidružit koliky, může se objevit i nazelenalá stolice. A právě v této době hodně maminek začne přikrmovat. Na vině jsou i názory některých pediatrů, kteří na základě nižších váhových přírůstků dítěte a barvy stolice (nazelenalé), kterou přiřazují k tzv. "hladové", doporučí mamince podání umělé výživy.

Pokud budete mít pocit, že je dítě opravdu k neutišení a má hlad, můžete přikrmit, nejlépe však mateřským mlékem, které jste si do zásoby zamrazily. Pokud jste si tyto zásoby nevytvořily, můžete dokrmit i mlékem umělým.

Mléko nikdy nepodávejte z lahve se savičkou, dítě by zlenivělo a mohlo by zbytečně dojít k zástavě kojení. Použijte lžičku, injekční stříkačku, ...

Snažte se do každodenního kolotoče více zapojit i rodinné příslušníky. Pošlete například babičku s dědou na procházku s malým křiklounem v kočárku a samy se trochu natáhněte. Odložte žehlení a pracné vyvařování, partner to jistě pochopí. Jezte hodně bílkovin, mléčných výrobků, ovoce a především hodně pijte!

Pokud si odpočinete a ustoupí stres, začne tělo produkovat více kvalitního mléka, miminko se nasytí a bude opět klidné a spokojené!