Hodnotit / sdílet na:

Neprůchodné vejcovody

Jednou z možných příčin neplodnosti je neprůchodnost vejcovodů a jejich další poškození. Důvodem bývají prodělané záněty, mimoděložní těhotenství, endometrióza (zánětlivé, systémové onemocnění vaječníků, ale i ostatních orgánů v ženském těle, které jsou provázeny bolestí v podbřišku), ale i vrozené dispozice.

Způsoby zjištění průchodnosti vejcovodů:


- Laparoskopie s chromopertubací (profouknutí vejcovodů) - do břišní dutiny ženy se zavede laparoskop, který umožňuje přímý pohled do dutiny břišní a vyšetřit tak příčiny sterility. Pokud během diagnostické laparoskopie lékař zjistí takové abnormality, které vyžadují operační výkon, přechází diagnostická laparoskopie v operační laparoskopii, a to ihned. Výhodou je, že není nutná nová hospitalizace a opakovaná celková anestezie. Při diagnostické laparoskopii se často provádí chromopertubace, kdy se pochvou do dělohy zavede kanyla, která do dělohy vstříkne modré barvivo. Operatér může sledovat, zda barvivo prochází vejcovody a objeví se až na jejich samém konci, kde volně vytéká do dutiny břišní. Barvivo není škodlivé a celý zákrok trvá jen několik minut. Lze tak snadno zjistit, zda jsou vejcovody průchodné nebo kde se nachází obstrukce.

- Hysterosalpingografie (HSG) - rentgenové vyšetření dělohy a vejcovodů za použití kontrastní látky umožňující současné vizuální hodnocení jak dutiny děložní, tak vejcovodů.

- Hysteroskopie - endoskopické vyšetření s optikou zavedenou do děložní dutiny, které současně umožňuje odstranit příčinu některých problémů.

- Kymoinsuflace - orientační zjištění průchodnosti pomocí poslechu CO2 vháněného do děložní dutiny.

Vyšetření průchodnosti vejcovodů se nejčastěji provádí laparoskopicky. Tento výkon se realizuje v celkové anestezii a bývá spojen s 2 - 3 denní hospitalizací.

Neprůchodné části vejcovodu je následně možné odstranit:


  • chirurgicky
  • laparoskopicky

Jelikož se vajíčko přes neprůchodné vejcovody nemůže přirozenou cestou dostat ke spermii a do dělohy, bývá často jedinou cestou k vytouženému těhotenství provedení umělého oplodnění. Při dnešní vysoké úspěšnosti umělého oplodnění se tak upouští od dříve používané nápravy vejcovodů, což by potřebnou léčbu zbytečně oddálilo.