Hodnotit / sdílet na:

Těhotenský kalendář

U většiny žen neznamená návštěva gynekologa nic příjemného a oblíbeného. V těhotenství se však nastávající maminky pravidelným kontrolám a vyšetřením v gynekologické poradně nevyhnou. V rámci našeho těhotenského kalendáře vám nabízíme ucelený Přehled základních vyšetření (viz. níže v článku).

1. Jak často se chodí na vyšetření


V případě, že těhotenství probíhá tak jak má, chodí nastávající maminky na kontrolu:

  • jednou za čtyři týdny, a to až do 32. týdne těhotenství
  • od 32. do 36. týdne je to jednou za dva týdny
  • od 36. týdne těhotenství až do termínu porodu je to jednou do týdne

Po porodu se množství kontrol odvíjí od zdravotního stavu maminky a novorozence.

2. Co se pravidelně kontroluje


Při každé návštěvě gynekologické ambulance se provádějí tři základní vyšetření:

  • měření krevního tlaku
  • vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a krve
  • kontrola hmotnosti

Měření krevního tlaku - tlak bude měřit sestřička pravidelně, zvýšený tlak v posledním trimestru těhotenství by mohl způsobit problémy.

Vyšetření moči - zvýšená hladina cukru v moči by mohla znamenat, že nastávající maminka může trpět těhotenskou cukrovkou. Těhotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukru v graviditě, která se v průběhu šestinedělí přirozeně upraví. Jestliže jsou v moči přítomny bílkoviny, může se jednat i infekci močových cest nebo infekci v pochvě.

Kontrola hmotnosti - prudké snížení či zvýšení hmotnosti u nastávající maminky hraje velice důležitou roli. Ke konci těhotenství může náhlý přírůstek hmotnosti souviset i s otoky. Ty je potřeba po každém zvážení hmotnosti rovněž zkontrolovat.

3. Co obnáší gynekologická prohlídka


Při pravidelném gynekologickém vyšetření gynekolog hodnotí tzv. cervikální skóre, které se v průběhu těhotenství mění. Při každé kontrole se kontrolují ozvy plodu, a to buď stetoskopem, ultrazvukem nebo Dopplerovým přístrojem. Kolem 18. týdne těhotenství se doktor začne ptát i na pohyby plodu.


4. Těhotenský kalendář - přehled základních vyšetření


V rámci našeho těhotenského kalendáře vám nabízíme ucelený přehled základních vyšetření realizovaných v průběhu těhotenství rozdělený po jednotlivých týdnech.

Vyšetření do 6. týdne těhotenství (další informace: 1.-4.tt)

  • Krevní testy - tyto testy zahrnují vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru, krevního obrazu a infekcí (hepatitida B, syfilis-BWR,HIV a toxoplazmóza).
  • Cytologické vyšetření - stěr děložního hrdla je velice důležitý k včasnému odhalení možných změn přednádorového charakteru.
  • Vyšetření u obvodního lékaře - lékař by měl zkontrolovat funkci jater, srdce, plic a ledvin.
  • Zubní lékař - zubař by měl v těhotenství vyloučit zánětlivá ložiska v dutině ústní.
  • Vyšetření moči - provádí se sediment moči, který odhalí přítomnost bakterií, leukocytů, erytrocytů, bílkoviny a pH moči. Dle výsledků moči se případně provádí kultivace moči.
  • Vyšetření prsou - odborný lékař by měl zjistit, je-li v prsní žláze a v podpaží přítomna nějaká bulka nebo sekrece z bradavky.


Vyšetření v 6. - 8. týdnu těhotenství (další informace: 6.tt)

V tomto období se provádí ultrazvuková kontrola, která určí velikost plodu a stáří těhotenství.


Vyšetření v 10. týdnu těhotenství (další informace: 10.tt)

Sestřička objednává na odběr krve pro první biochemický screening, který se hodnotí spolu s ultrazvukem ve 12. - 13. týdnu těhotenství.


Vyšetření ve 12. - 13. týdnu těhotenství (další informace: 12.tt)

Je provedeno další ultrazvukové vyšetření, jehož cílem je zjistit počet plodů v děloze, velikost, tělesnou stavbu a první náznaky možných vrozených vývojových vad. Pohlaví dítěte se v tomto období ještě nedá zjistit. Měřením velikosti tělíčka a hlavičky se upřesní termín porodu. Termín, který se získá z tohoto vyšetření, je přesnější, než termín podle poslední menstruace. V tomto termínu lze již podle některých známek (ztluštění šíjového projasnění plodu, chybění nosní kůstky, ...) stanovit možné riziko poškození plodu a doporučit tak provedení vyšetření plodu (odběr plodové vody, odběr placenty) ke genetickému vyšetření.


Vyšetření v 16. týdnu těhotenství (další informace: 16.tt)

V tomto období se provádí tzv. Triple Test. Jeho výsledkem je výpočet individuálního rizika výskytu vývojových vad speciálně pro dané těhotenství. Ukazuje-li test abnormální hodnoty, ještě to neznamená, že se narodí poškozené dítě. Pouze to upozorňuje na zvýšené riziko a na základě těchto výsledků podstupuje matka další vyšetření.


Vyšetření ve 20. týdnu těhotenství (další informace: 20.tt)

Jestliže krevní testy v 16. týdnu těhotenství ukázaly zvýšené riziko poškození plodu, provádí se tzv. amniocentéza (odběr plodové vody). Jinak je ve 20. týdnu těhotenství prováděno na specializovaném pracovišti komplexní ultrazvukové vyšetření, kterým se kontroluje rychlost růstu, uložení placenty, množství plodové vody, pohybová aktivita, vzhled hlavičky a mozku, obličej, páteř a hrudník s pulzujícím srdíčkem, bříško, ledviny, žaludek a střeva, pánev s močovým měchýřem a genitálie, horní a dolní končetiny. Při tomto ultrazvuku lze velice často určit pohlaví dítěte.


Vyšetření ve 27. týdnu těhotenství (další informace: 27.tt)

V této fázi se provádí tzv. orální glukózotoleranční test, který může odhalit onemocnění cukrovkou. Při tomto vyšetření se vypije nalačno sladký roztok glukózy, poté se provede vyšetření hladiny cukru v krvi. Toto vyšetření se provádí ještě v první a ve druhé hodině po vypití roztoku.


Vyšetření ve 30. - 32. týdnu těhotenství (další informace: 30.tt)

V tomto období dochází k dalšímu ultrazvukovému vyšetření, při kterém se zjišťuje velikost plodu a poloha placenty.


Vyšetření ve 33. - 34. týdnu těhotenství (další informace: 33.tt)

Provádějí se druhé těhotenské odběry - krevní obraz, jaterní testy (k posouzení funkce jater), vyšetření hladiny celkové bílkoviny a opakovaný odběr na syfilis, HIV, žloutenku typu B. Při Rh negativitě matky se připojuje ještě další vyšetření hladiny anti D protilátek.


Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství (další informace: 36.tt)

Gynekolog provádí kultivační vyšetření z pochvy, aby se vyloučila přítomnost streptokoka skupiny B. Pokud se zjistí, že nastávající matka streptokoka má, dostane na začátku porodu či při odtoku plodové vody antibiotika, která zabrání možné těžké infekci novorozence. V tomto týdnu těhotenství je již maminka předána k prenatální péči do příslušné porodnice.


Vyšetření ve 37. - 40. týdnu těhotenství (další informace: 37.tt)

V tomto období se provádí pravidelný (1x za týden) monitoring plodu. Tento záznam sleduje srdeční frekvenci srdíčka plodu a činnost dělohy (kontrakce-stahy). Po 40. týdnu těhotenství se přidává ještě ultrazvukové vyšetření, které kontroluje velikost plodu, množství plodové vody a průtok krve pupečníkem.