Hodnotit / sdílet na:

Puchýř

Puchýř je velmi časté onemocnění, které v různé intenzitě postihuje prakticky celou populaci a nevyhýbá se ani dětem. Dermatologie klasifikuje tlakový puchýř jako dermatózu ze zevních příčin, která vzniká na základě mechanického působení. Ke vzniku puchýře postačí intenzivní tlak a tření působící relativně krátkou dobu.

Puchýř může být jednoduchý, nebo vícečetný, mívá rozměr několik milimetrů až centimetrů.

Jde o polštářkovitý útvar, který je vyplněný čirou, někdy krvavou tekutinou. Bývá zarudlý, značně citlivý a většinou nepříjemně pálí. Okolní kůže má normální vzhled a barvu.

Puchýře vznikají na rukou a nohou. Ruce jsou postiženy puchýři při manuální činnosti, nohy pak při nošení nové, neochozené a méně kvalitní obuvi, převážně ze syntetického materiálu. Dále pak při dlouhé chůzi nebo při ortopedických vadách chodidel.

Léčba puchýřů není většinou nutná. Stačí potření puchýře dezinfekčním prostředkem a následné propíchnutí nebo prostřihnutí (nástroj je samozřejmě nutné předem dezinfikovat). Tekutinu necháme vytéct a ránu překryjeme sterilním gázovým čtvercem a přelepíme. Proříznutí puchýře urychlí hojení, které probíhá bez problémů.

Neprostřihnutý puchýř se hojí o mnoho déle a stagnující výpotek uvnitř je taktéž velmi dobrou živnou půdou pro mikroorganismy. Nezapomeňte, že vždy je však nutná přísná sterilita nástroje.