Hodnotit / sdílet na:

Zarděnky

Zarděnky jsou celkem lehké infekční virové onemocnění. Přenáší je rubeola virus, který patří do skupiny tzv. togavirů. Zarděnky se přenášejí kapénkovou nákazou.

Zarděnky mohou být velice nebezpečné pro těhotné ženy, které dosud neprodělaly toto onemocnění. Do třetího měsíce těhotenství je toto onemocnění pro těhotnou ženu nejzávažnější, neboť zarděnky mohou způsobit poškození plodu.

V případě, že maminka i přes onemocnění zarděnkami dítě donosí,
  • mívá dítě nižší porodní váhu
  • často trpí různými poruchami, jako je hluchota, srdeční nebo oční vady
Právě srdce, oči a uši se totiž vyvíjí v prvních třech měsících těhotenství.

Proti zarděnkám se u nás celoplošně očkují všechny děti starší dvou let. Inkubační doba je 14-21 dnů. Po prodělané nákaze člověku zůstává doživotní imunita. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na jaře.

Charakteristické rysy zarděnek


Příznaky zarděnek se velice různí případ od případu. U některých lidí jsou zarděnky dosti podobné jako spalničky a začínají jako normální nachlazení. Horečka je ale v tomto případě nižší a pohybuje se většinou okolo 38,5 stupňů Celsia. Nemocný má rýmu a kašel.

Nejčastějším příznakem zarděnek je růžovo červená vyrážka, která se objevuje po celém těle. Nejvíce však v oblasti obličeje a na trupu. Na končetinách se objevuje jako poslední a není tak výrazná. Červené tečky mívají velikost od 1 do 5 milimetrů.

V některých ojedinělých případech se mohou objevit i komplikace v podobě zánětu mozkových blan, zánětu spojivek a horních cest dýchacích, bolesti kloubů.

Inkubační doba se pohybuje od dvou do tří týdnů. Příznaky se u člověka objevují asi po 20 dnech od nakažení a asi do poloviny této doby je člověk i nakažlivý. Nákazu potom šíří ještě další dva týdny.

Léčba zarděnek


V případě nekomplikovaného průběhu nemoci se zarděnky neléčí žádným specifickým způsobem. Tělo se s nimi vypořádá většinou samo. Léčba spočívá ve snižování horečky a v indikaci léků proti kašli a rýmě, v ošetření vyrážky, která může nepříjemně svědit. Rovněž pomáhá strava bohatá na vitamíny a dostatečný příjem tekutin.

Komplikovaný průběh zarděnek vyžaduje hospitalizaci pacienta v nemocnici, při kterém se léčí konkrétní projevy nemoci.

Prevence zarděnek


Nejúčinnější prevencí proti zarděnkám je očkování. To se provádí kombinovanou vakcínou proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím, tzv. "triple vakcína". První dávka se podává v 15. měsíci. Na ní potom navazuje druhá dávka ve 21.-25. měsíci, zhruba tedy 6-10 měsíců od aplikace první dávky. V době očkování musí být dítě zcela zdravé.




dětský bazárek