Zápal plic (pneumonie)
Pneumonie je lékařský výraz pro
zápal plic. Je to velmi závažné onemocnění hlavně u malých dětí, ve světě každoročně umírá na toto onemocnění až 2 miliony dětí.
Zápal plic je zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k postižení celého jednoho laloku plic, zatímco zbytek plic je nepostižen.
Rozlišujeme několik druhů zápalu plic:
- pneumonie komunitní - získaná v běžném životě (nejběžnější typ)
- pneumonie nozkomiální - způsobena patogeny v nemocničním prostředí
- pneumonie ventilátorová - vyskytuje se u pacientů s inkubační kanylou, přičemž jsou tito pacienti napojeni na ventilátor
Zápal plic může být způsoben:
- bakteriemi (vysoká teplota, hlenovitý kašel, zimnice, únava)
- viry (suchý dráždivý kašel bez vykašlávání, zimnice, horečka ne tak vysoká, dušnost - zvyšující se při námaze, bolesti hlavy, svalů a kloubů)
- plísněmi nebo parazity, které se do dýchacích cest nejčastěji dostávají vdechnutím od jiného člověka, tedy tzv. kapénkovou infekcí.
U lidí s oslabeným imunitním systémem mohou zápal plic vyvolat i původci, kteří jsou u zdravých jedinců neškodní.
Nejčastěji jsou zápalem plic ohroženi:
- lidé důchodového věku (může končit i smrtí)
- lidé s oslabenou imunitou
- lidé se závažnými nemocemi (onemocnění srdeční, plicní, astma, chronický zánět průdušek)
- děti
U dětí může zápal plic vyvolat bolesti břicha, což vede k nesprávnému stanovení diagnózy v počátečním stádiu. Děti tak mohou být hospitalizovány i na chirurgickém oddělení s podezřením na zánět ledvin nebo zánět slepého střeva. Pro
stanovení diagnózy je rozhodující
rentgenové vyšetření plic.
Léčba zápalu plic
V případě bakteriální pneumonie jsou pacientům předepsána antibiotika, v těžších případech formou injekcí do svalu nebo do žíly.
Při nekomplikovaném průběhu jinak zdravých osob
lze zápal plic vyléčit doma. Nemocný musí však zůstat v klidu na lůžku a dostatečně pít. Při horečce se podávají běžně
dostupné léky na zvýšenou teplotu. Na zmírnění kašle se používají
léky na ulehčení odkašlávání.
V těžších případech nebo u
rizikových pacientů je nutná hospitalizace v nemocnici. Nemocný je pravidelně kontrolován, antibiotika jsou podávána do žíly, je zde k dispozici kyslík.
Po podání antibiotik by se
měl stav pacienta začít lepšit za 2 dny. Nejprve ustupuje teplota, později kašel, který může přetrvávat dosti dlouho. Rentgenový obraz se lepší až za 2-4 týdny.
V případě virové pneumonie se většinou podávají pacientům také antibiotika, i když viry na ně neúčinkují. Jde o prevenci pomnožení bakterií.
Léky zabraňující množení virů se používají jen u velmi rizikových skupin nemocných. U jinak zdravých jedinců se organismus dokáže s nemocí poprat sám.
Jak se chránit před zápalem plic?
Vznik zápalu plic většinou
nelze žádným způsobem předvídat. Náchylnější jsou k němu lidé zotavující se z jiné nemoci a lidé trpící chronickými onemocněními (např. astmatem, kardiovaskulárními chorobami).
Jako prevenci lze doporučit omezení pobytu mezi lidmi v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí dýchacích cest, tj. v dopravních prostředcích, divadlech, atd. Pro děti a osoby se sníženou imunitou může lékař
doporučit očkování proti některým typům pneumonií.
Další informace
Zdraví a nemoce
Konkrétní onemocnění