Hodnotit / sdílet na:

Atopická dermatitida (ekzém) – vznik a prevence

Zhoršování životního prostředí má bezesporu vliv na nárůst počtu novorozenců ohrožených alergií. Mezi nejběžnější alergická onemocnění patří atopická dermatitida (atopický ekzém). Objevuje se v prvních měsících života, a to nejčastěji mezi 2. - 6. měsícem života. Postiženo je až 16% dětí mladších čtyř let.

Jedná se o zánětlivé, silně svědivé onemocnění kůže, které sice neohrožuje kojence na životě, ale narušuje jeho spánek i vzhled, čímž představuje velkou psychickou zátěž pro celou rodinu.

Na vzniku atopického ekzému se podílí:


  • genetické dispozice
  • nezralost imunitního systému
  • špatné životní prostředí
  • porušená kožní bariéra

Dermatitida se projevuje červenými puchýřky a pupínky, které mohou splývat, často mokvají, vytvářejí šupinky a krusty.

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje na obličeji (čelo, brada, tváře), dále v podkolenních jamkách, ale může se rozšířit i na celé tělo.

Základem léčby je péče o kůži, jenž přispívá k obnovení kožní bariéry a patří vždy do rukou odborného lékaře.

Nejdůležitější prevencí je kojení v prvních měsících života, nejlépe až do 6. měsíce věku dítěte.

Pokud z nějakých důvodů nemůže být dítě déle kojeno a přitom má v rodinné anamnéze alergické onemocnění, je vhodné jako umělou výživu podávat hypoantigenní kojenecké mléko (HA).

Tento výrobek díky obsahu hydrolyzované bílkoviny umožňuje minimalizovat styk s antigenem (bílkovinou kravského mléka). Chuť mléka je v porovnání s běžnou výživou mírně nahořklá, což není na závadu. Je to působeno obsahem hydrolyzované bílkoviny.




dětský bazárek